Sfintirea centrului de zi pentru copii Sfanta Mucenita Sofia din Bucuresti

In Arhiepiscopia Bucurestilor a fost sfintit sambata, 11 februarie 2012, un nou centru de zi pentru copii. Centrul Sfanta Mucenita Sofia va functiona in sediul Asezamantului Social Filantropic al parohiei Scaune din Protoieria III Capitala. Slujba de sfintire a fost savarsita de Preafericitul Parinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane.

Noul centru va avea ca obiective sustinerea copiilor si a familiilor defavorizate.

"In acest centru vor fi doar cazuri sociale, copii nevoiasi. Vor avea loc urmatoarele activitati: in primul rand este un suport pentru lectii, pentru prevenirea abandonului scolar, consiliere sociala, psihologica. In acest centru se va face educatie religios morala si nu in ultimul rand se va oferi masa zilnica”, a precizat parintele Jenica Dantis, parohul bisericii ”Scaune” din Capitala.

Actuala biserica a parohiei Scaune a fost zidita la 1705, pe locul celei mai vechi din lemn, cu banii lasati de negutatorul Tanasie de la Tarnova, de catre nepotul sau Stavro. In anul 1843 a fost reparata de paharnicul Ioan Costacopul, au fost inchise cu zidarie arcadele pridvorului, a fost tencuita la exterior si zugravita.

Sursa: basilica.ro